Buddhizmus: Azt kapod, amit adsz – a mindennapi karma

Szeretettel köszöntelek a Buddhizmus klub közösségi oldalán!

Csatlakozz te is közösségünkhöz és máris hozzáférhetsz és hozzászólhatsz a tartalmakhoz, beszélgethetsz a többiekkel, feltölthetsz, fórumozhatsz, blogolhatsz, stb.

Ezt találod a közösségünkben:

  • Tagok - 1537 fő
  • Képek - 371 db
  • Videók - 235 db
  • Blogbejegyzések - 377 db
  • Fórumtémák - 25 db
  • Linkek - 517 db

Üdvözlettel,

Buddhizmus klub vezetője

Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:

Szeretettel köszöntelek a Buddhizmus klub közösségi oldalán!

Csatlakozz te is közösségünkhöz és máris hozzáférhetsz és hozzászólhatsz a tartalmakhoz, beszélgethetsz a többiekkel, feltölthetsz, fórumozhatsz, blogolhatsz, stb.

Ezt találod a közösségünkben:

  • Tagok - 1537 fő
  • Képek - 371 db
  • Videók - 235 db
  • Blogbejegyzések - 377 db
  • Fórumtémák - 25 db
  • Linkek - 517 db

Üdvözlettel,

Buddhizmus klub vezetője

Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:

Szeretettel köszöntelek a Buddhizmus klub közösségi oldalán!

Csatlakozz te is közösségünkhöz és máris hozzáférhetsz és hozzászólhatsz a tartalmakhoz, beszélgethetsz a többiekkel, feltölthetsz, fórumozhatsz, blogolhatsz, stb.

Ezt találod a közösségünkben:

  • Tagok - 1537 fő
  • Képek - 371 db
  • Videók - 235 db
  • Blogbejegyzések - 377 db
  • Fórumtémák - 25 db
  • Linkek - 517 db

Üdvözlettel,

Buddhizmus klub vezetője

Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:

Szeretettel köszöntelek a Buddhizmus klub közösségi oldalán!

Csatlakozz te is közösségünkhöz és máris hozzáférhetsz és hozzászólhatsz a tartalmakhoz, beszélgethetsz a többiekkel, feltölthetsz, fórumozhatsz, blogolhatsz, stb.

Ezt találod a közösségünkben:

  • Tagok - 1537 fő
  • Képek - 371 db
  • Videók - 235 db
  • Blogbejegyzések - 377 db
  • Fórumtémák - 25 db
  • Linkek - 517 db

Üdvözlettel,

Buddhizmus klub vezetője

Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:

Kis türelmet...

Bejelentkezés

 

Add meg az e-mail címed, amellyel regisztráltál. Erre a címre megírjuk, hogy hogyan tudsz új jelszót megadni. Ha nem tudod, hogy melyik címedről regisztráltál, írj nekünk: ugyfelszolgalat@network.hu

 

A jelszavadat elküldtük a megadott email címre.

network.hu

 

A karma fogalma megjelenik a buddhizmusban, a taoizmusban és a hinduizmusban is. Sokan összekötik a lélekvándorlással – a következő életedben arra a szintre jutsz, amit ebben az életedben kiérdemeltél. Én azonban egy kevésbé átfogó szemszögből vizsgálnám a karmát: a mindennapi helyzeteket figyelembe véve, hiszen ott is mindent áthat az ok-okozati viszony.

A karma törvénye
A karma törvénye: minden cselekedetünk következménnyel jár és minden, ami történik a nagyvilágban valaminek a következménye, kölcsönhatáson alapul. Ez az összes tettre, eseményre, folyamatra vonatkozik, a legapróbbtól a legnagyobbig. Ez azt is jelenti egyben, hogy felelős vagy tetteidért, azt kapod, amit adsz.

Igazságos megoldás: ha valaki jó, jó dolgok történnek vele, ha viszont nem… Ugyanakkor kicsit meseszerű is – hány ember fejében fordult már meg az, hogy „ő olyan jó ember, miért járt mégis így?”, vagy, hogy „de hiszen ő mindenkivel rosszul bánik, mégis megússza!”? Biztos vagyok benne, hogy nem egynek. Ugyanakkor abban is, hogy ők a pillanat hevében nem a teljes folyamatot vizsgálták.

Vajon működik az életben is?
A tüneményes legjobb barátnőd elveszti az állását és így egy ideig kénytelen igencsak spórolni. Vagy galád módon elhagyja a barátja. Egy ideig a padlón hever, ám mivel kedves és jószívű, nem lesz olyan helyzet, hogy teljesen magára maradna – az emberek megszeretik, és egy idő után igyekeznek segíteni rajta. Ugyanez működik fordítva is. Az egyik ismerősöd már a sokadik barátját „hagyta el” úgy, hogy egy másik karjaiba vetette magát, s erről elfelejtett szólni neki(k)? Előbb-utóbb elterjed a rosszhíre, és kénytelen lesz szembenézni a következményekkel, még ha most élvezi is, hogy a lábai előtt hevernek a férfiak.

Ugyanakkor bizonyos szempontból a karma kiegyenlítődést is jelent: ez cselekedeteid, érzelmeid és gondolataid összességére vonatkozik, s egyben meg is magyarázza az „egyszer fent, máskor lent”-érzését. Legyen szó lelkiállapotról, érzelmekről, kapcsolatokról, az ember nem lehet mindig a csúcson, ahogyan mindig rossz passzban sem. Ez egy olyan tény, amit mindenki tapasztal, így már törvénnyé nőtte ki magát.

Ijesztő, mégis megnyugtató
Ezeket figyelembe véve a karma ijesztő. Hiába nő fel az ember, nem szívesen vállalja mindig tetteiért a következményeket, még akkor is, ha megtanulta vagy érzi, hogy az lenne a helyes. Megint másik szempontból pedig végtelenül megnyugtató: előbb-utóbb visszakapod, amit adsz, te alakíthatod a sorsodat, a rossz után jön a jó. És ezzel megint visszakanyarodtunk a kiegyenlítődéshez… Ugye, hogy mindenhol ott van?

Címkék: buddhizmus karma

 

Kommentáld!

Ez egy válasz üzenetére.

mégsem

Hozzászólások

M Imre üzente 1 hónapja

Budapest Bike Maffia | Gyereknapig csokit gyűjtünk a kávézónkban, amit aztán egy zuglói családok átmeneti otthonába juttatunk el.

A Gyereknap minden évben a legfontosabb ünnep ezen a szállón, ahol ilyenkor egy hatalmas, több állomásos, feladatmegoldós játékot szerveznek száznál is több gyereknek, a jutalom pedig naná, hogy csoki a végén!

MIT LEHET HOZNI?
Kerek csokoládét, szögletes csokoládét, hosszú csokoládét, rövid csokoládét, gömbölyű csokoládét, lapos csokoládét... Jöhet minden, ami csoki!
Ha hozol mellé gyümölcslevet is, azért külön nagy pacsi, hogy valami vitamin is csusszanjon a csokik mellé!

MIKOR TUDOD LEADNI AZ ADOMÁNYODAT?
Május 28. csütörtök 23.00-ig bármikor a Másik Szoba kávézó nyitvatartási ideje alatt.
Kedd: 15:00 – 23:00
Szerda: 15:00 – 23:00
Csütörtök: 15:00 – 23:00
Péntek: 15:00 – 02:00
Szombat: 15:00 – 02:00
Hétfőn zárva vagyunk!

ITT TALÁLSZ MINKET:
Másik Szoba - Bike Maffia kávézó & bár
1094 Budapest Tűzoltó u. 22. (Élesztőház)

Nagyon köszi, ha segítesz, hogy minden gyereknek jusson édesség ezen a szállón Gyereknapon !

https://www.facebook.com/photo/?fbid=1449587173878044

*** Mindenségit! #12 - Havasi Zoltán (Budapest Bike Maffia)

http://autovezetes.network.hu/video/klubvideok/mindensegit_12__havasi_zoltan_budapest_bike_maffia

Válasz

M Imre üzente 1 hónapja

A Buddha az Ambalatthika-ráhulóváda-szuttában (MN 61) megkérdezi Ráhulát: mire való a tükör? „Arra, hogy ránézzünk magunkra” – válaszolja a tanítvány. A Buddha erre kifejti, hogy ugyanígy érdemes ránéznünk a testi és szóbeli cselekedeteinkre, valamint a gondolatinkra is – mielőtt megtesszük őket, miközben tesszük, és a végrehajtásukat követően is. A kérdés mindig ugyanaz: amit mondani vagy tenni készülök (teszek vagy tettem), az árt magamnak és másoknak, vagy inkább a javunkra szolgál?
Sok szenvedés keletkezik abból, hogy gyorsabban reagálunk, mint hogy belenéznénk ebbe a belső tükörbe. Egy üzenet, egy odavetett mondat, egy indulatos hozzászólás pillanatok alatt kicsúszik a szánkon vagy a billentyűzeten, és bánatot, sértődést vagy konfliktusokat hagy maga után. A gyakorlás nem valami különleges, emelkedett térben kezdődik, hanem a cselekvés előtti rövid önmagunkra tekintésben: álljunk meg, nézzünk rá arra, amit tenni szándékozunk, és ne engedjük, hogy az indulataink vezessenek minket. Ez a mai életben is egy nagyon komoly szellemi gyakorlat.
Nem mindig fog elsőre sikerülni. De már az is sokat változtat az életünkön, ha időről időre föltesszük magunknak az egyszerű kérdést: amit most tenni készülök, az enyhíti a szenvedést, vagy inkább növeli? Néha ennyi is elég ahhoz, hogy ne romboljunk tovább — sem önmagunkat, sem egymást.
~ Pressing Lajos Lílávadzsra

Válasz

M Imre üzente 1 hónapja

Göncöl hírlevél | A Göncöl Szellemtudományi Kör egy sorozatot indított útjára.

Ennek keretében minden hónapban, a Nap jegyváltásának alkalmával egy speciális, az aktuális zodiákusjegy vonatkozásában összeállított hírlevelet küldünk hallgatóink és olvasóink számára.

Ezekben a levelekben egy-egy rövid, esszenciális előrejelzést, tájékoztatást nyújtunk a hónap legfontosabb jelölőiről – az asztrológia, az élettan és a hagyományok vonatkozásában.

https://javas.hu/javaslap
Javas Ügyfélszolgálat: 06 30 925 0269
Az aktuális asztrológiai konstellációk részletesebb (napi) értékelése
a Javaslapban, kizárólag internetes letöltéssel érhető el!

http://netpolgar.network.hu/kepek/filozofia_szemlelet/goncol_szellemtudomanyi_kor_zodiakus_hirlevel


A BIKA jegy élettani vonatkozásai

Most, hogy a Nap a Bika jegyében jár, kiváló alkalom nyílik arra, hogy a Bikához tartozó szervek és szervrendszerek állapotát felülvizsgáljuk, megtisztítsuk, energiával és életerővel feltöltsük. tápanyagok – a háj, a zsír, a test– és súlyfölösleg.

A túlsúlyosoknak ebben az időszakban fokozottan ügyelniük kell az étkezésre, igyekezzenek visszafogottan táplálkozni, és étkezés után próbáljanak valamilyen testmozgást végezni – például sétáljanak. A sovány alkatúak most megfelelő és rendszeres étkezéssel, az édes és aromás, tápláló ételek segítségével könnyen juthatnak testi erőhöz és tápanyagokhoz, így ez egy ideális időszak lehet a test masszívvá tételére, energiával való feltöltésére, a szükséges súlygyarapításra.

A Bikához tartozó szervek felfrissítésében segítségünkre lehet a – szerencsés esetben mostanság nyíló – frissen szedett hársfavirágból készített tea; különösen a kislevelű hársnak a virága. Bár a csalánt már egy hónappal ezelőtt is szedhettük, most is érdemes használni, mert a Bika emésztőrendszerének serkentésére is jó hatással lehet a csalánból készített főzelék.
Mindenki számára előnyös lehet az étkezés utáni séta és általában a mozgás, mely az egész test keringését serkenti, a lerakódott tápanyagokat megmozgatja, így a csatornákat tisztítja. Kerüljük a napnyugta után történő étkezést – az étkezés ideális ideje a napfelkelte és a delelés felezőpontjától délután 4-5 óráig tart. Az ilyenkor fogyasztott tápanyagok megfelelően bomlanak le, illetve ideálisan eloszlanak a testben.
Érdemes élni azzal a lehetőséggel, hogy most könnyen hozzájuthatunk virágzó növényekből – például gyümölcsfavirágból – készített teákhoz.

Hagyomány és örökség a BIKA havában

A bika általában az erő megtestesítője volt a különböző hagyományokban. Egyiptomban a napkorongot szarvai között tartó Ápisz – bika Ptah istennek, a Mindenség teremtőjének volt hírnöke és lelkének megtestesülése. A Rig–védában Indra isten egyik alakja a bika. Síva fehér bikája, Nandi, az igazság és az erő megjelenítője. A minószi Kréta vallásában központi szerepet játszott a bikakultusz. Minósz, a krétai király bikaőstől származtatta magát, félig ember, félig bika fiát, Minótauroszt Thészeusz ölte meg a labirintusban. A perzsa eredetű római Mithrasz–kultuszban központi helyet foglalt el a bikaáldozás rítusa. A mítosz szerint Mithrasz megfékezte és feláldozta az első élőlényt, a bikát, ennek véréből, velejéből és zsírjából lettek a föld növényei és állatai, tehát a bika a világteremtés ősanyaga.
A görögöknél a bikával folytatott küzdelem egyike volt a királyi méltóságra pályázók rituális feladatainak. A magyar néphagyományban a táltosnak kellett beavatásképpen megvívnia egy fekete bika képében megjelenő másik táltossal, hogy megkapja a tudást.

A Bika jegyében a legfontosabb hagyomány Szent György napjához fűződik. Ez a kalendáriumban április 24-e pedig Sárkányölő Szent Györgyöt, a sötétségen a tavaszi napéjegyenlőség idején diadalmaskodó Naphőst jeleníti meg.

A tisztújítás , vagyis a megyebírák, a falu bíráinak megválasztása hajdan csakis György–napra esett. Jó nap ez tehát mindenképpen arra, hogy elbíráljuk önnön tetteinket, vajon helyesen cselekedtünk-e, vagy vágyainknak szabad utat engedve, félelmeinknek szabad teret hagyva rossz döntéseket hoztunk.

De e napra esik a kutak megtisztítása is, vagyis lehetőségünkben áll ekkor bensőnk, lelkünk mélyére hatolva az ott felgyülemlett tisztátalan tartalmakat feltárni és felszínre hozni, hogy végre tiszta vizet öntsünk a pohárba számos dologgal kapcsolatban. A kúton, mint a föld mélyébe vezető nyíláson keresztül – Fehérlófiához hasonlóan – az Alvilágba juthatunk le, tudatunk legmélyebb tartományaiba, hogy ott elegendő elszántság esetén mi is birokra keljünk a fékevesztett, a rajtunk elhatalmasodó ártó erőket szimbolizáló sárkánnyal.

Az e napon fogott kígyónak, gyíknak, békának egykor varázshatalmat tulajdonítottak – úgy tartották például, hogy ha torkukon háromszor végighúzzák a gyűrűsujjukat, majd megkenik vele háromszor a torkukat, gyógyírre tehetnek szert bizonyos betegségek, mint a torokgyík, más módszerekkel a hideglelés, a köszvény vagy a mezei kártevők, például a magra járó madarak ellen, de eltérítik a puskagolyót is, vagy a boszorkányok átkát, ha netán kígyót–békát kiáltanának rájuk. Az ezen a napon szedett füvek is majdnem varázsszernek minősülnek, gyógyerejük oly kiváló, hogy ez az év egyik legalkalmasabb napja ez gyógynövények szedésére.
A hagyomány szerint földbe rejtett kincs keresésére is alkalmas ez a nap, mert a kincs hétévente ekkor lángot vet. Szavahihető embertől jegyezték fel nem is olyan régen az alábbi történetet: „A Leszkai kocsissal is kimentek Szentgyörgy iccakáján oda, ahol lángot láttak. Csak úgy bömböltek a bikák. Három bömbölés hallatszott. Arra tartotta balkézzel a kefét az egyik, amerről a bömbölést hallotta (látni nem lehetett, csak hallani), a másik addig kiásta pinzt. Ott ment el egy hosszúszakállú ősz, öreg ember s azt mondta: jól tették, hogy kiásták, nem kell tovább őrizze... s eltűnt. Isten födgyinek híjják aszt a helyet…”. Kincset persze nem a föld, hanem önmagunk mélyén lelhetünk, ha megküzdünk e jegy ideje alatt az ego–sárkánnyal, a tudatlanság sötét bikájával, hogy szellemünk majd az Ikrek jegyében az égig emelkedhessen és átfényesedhessen.

Válasz

Ez történt a közösségben:

M Imre írta 2 hete a(z) Köszöntés fórumtémában:

Mú­ze­u­mok Éj­sza­ká­ja 2026 2026. ...

M Imre írta 3 hete a(z) közösség fórumtémában:

Tűz martaléka lett a japán buddhista templom, ahol az ...

M Imre írta 4 hete a(z) Első Lépés a Gyémánt Úton blogbejegyzéshez:

A Tan Kapuja Buddhista Egyház | Láma Ole Nydahl, a Karma ...

Szólj hozzá te is!

Impresszum
Network.hu Kft.

E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu